Zwiastuny porodu

Wiele kobiet martwi się, że nie rozpozna momentu świadczącego o zbliżającym się porodzie. Jednak obserwacja własnego ciała pozwoli na dostrzeżenie zmian będących zwiastunami porodu. Oczywiście nie wszystkie występują i nie zawsze w określonym czasie oraz w tej samej kolejności.

Na 3 – 4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy do wysokości z 32 tygodnia ciąży. Jeśli wcześniej miałaś trudności z oddychaniem, teraz odczujesz ulgę; zmniejszy się także ucisk na żołądek. Zaczniesz częściej odwiedzać toaletę, gdyż główka dziecka uciska na pęcherz moczowy. Zdarza się, że kobiety odczuwają nerwobóle okolicy nerwu kulszowego.

U kobiet rodzących po raz pierwszy może wystąpić wstawianie główki do wchodu miednicy.

Na kilka dni przed porodem pojawiają się skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona – Hicksa). Są one nieregularne i raczej niebolesne. Jeśli skurcze będą silniejsze niż do tej pory, zwłaszcza podczas chodzenia, staną się regularne (co 15 -20 minut), rozpoczyna się poród.

Nawet dwa tygodnie przed porodem lub później wydalisz czop śluzowy zamykający szyjkę macicy i chroniący dziecko przed drobnoustrojami.

Kilka godzin przed porodem możesz zauważyć plamienie krwią, które jest spowodowane skracaniem i rozwieraniem szyjki macicy. Do tego objawu może dołączyć się oddzielenie czopu śluzowego, wtedy jest on podbarwiony krwią.

Zmiany samopoczucia, niepokój, kołatanie serca, bóle głowy, biegunka, wzdęcia, brak łaknienia mogą również świadczyć o zbliżającym się porodzie.

Pamiętaj, że na krótko przed porodem ruchy Twojego dziecka mogą być mniej odczuwalne. Jest to zupełnie naturalne, jednak często stanowi powód do obaw.

Kiedy zgłosić się do szpitala?

  • odejście wód płodowych
  • regularne skurcze co 10 – 15 minut
  • krwawienie z pochwy