Pokój dla noworodka

Usytuowanie pokoju

Pokój dziecka powinien znajdować się jak najdalej od ulicy, by hałas z zewnątrz nie przeszkadzał dziecku. Najlepiej jeśli pokój dziecka mieści się jak najbliżej pokoju rodziców, to szczególnie ważne na początku gdy dziecko często budzi się w nocy. Wiele osób początkowo urządza kącik dla dziecka we własnej sypialni co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie.

Wyposażenie

Najistotniejszym elementem wyposażenia pokoju niemowlaka jest łóżeczko. Powinno się ono znajdować niezbyt blisko okna i grzejnika. Najlepiej jeśli łóżeczko jest większe oraz posiada opuszczane dno przydatne gdy dziecko zaczyna siadać. Szczebelki muszą być rozmieszczone dość gęsto i osłonięte w dolnej części.

Kolejnym niezbędnym meblem jest przewijak, powinien on przede wszystkim znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak by nie zmuszał do zbytecznego schylania. Należy wygospodarować na nim miejsce na pieluszki i kosmetyki, a także kilka zabawek, którymi możemy zająć dziecko podczas przewijania.

Dodatkowe akcesoria

Termometr

Temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić ok. 20- 22 stopni. Przegrzane powietrze tak samo jak zbyt zimne może zaszkodzić dziecku.

Higrometr i nawilżacz powietrza

Nie nawilżone powietrze podrażnia śluzówki i delikatną skórę dziecka. Warto więc zaopatrzyć się w przyrząd do mierzenia wilgotności oraz nawilżacz powietrza przydatny szczególnie zimą gdy powietrze jest mocno wysuszone.

Rolety zaciemniające

Przydają się w ciągu dnia, gdy nadmiar światła mógłby przeszkadzać dziecku w zasypianiu.

Wygodny fotel lub szezlong

Komfortowe miejsce dla mamy ułatwia karmienie maleństwa. Szezlong oprócz karmienia w pozycji siedzącej umożliwia dodatkowo karmienie w pozycji leżącej.

W pokoju dziecięcym wystrzegaj się:

  • kwiatów doniczkowych – zdarza się że rozwijają się w nich szkodliwe grzyby i pleśnie,
  • dywanów szczególnie z gęstym długim włosiem – często są siedliskiem roztoczy,
  • pluszowych zabawek w łóżeczku – niestety one także kumulują roztocza i drobnoustroje,
  • jaskrawych kolorów ścian – niemowlęta są wyczulone szczególnie na kolor czerwony co może nie sprzyjać zasypianiu