Kondycja i ruch przed planowaną ciążą

O poprawę kondycji fizycznej musisz zadbać na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Sprawność fizyczna osiągnięta regularną gimnastyką pozwoli Ci uniknąć wszelkiego rodzaju bólów typowych dla okresu ciąży, np. bólów mięśniowych, skrzywień kręgosłupa, dolegliwości stawów. Łatwiej też zniesiesz poród i szybciej wrócisz do formy sprzed ciąży.

W okresie ciąży za wskazane uznaje się te formy ruchu, które nie powodują wstrząsów i nie są zbyt dużym obciążeniem dla organizmu. Należy do nich gimnastyka, pływanie, szybkie spacery. Nie zaleca się jazdy konno, jazdy na nartach, gry w tenisa czy gier zespołowych ze względu na duże ryzyko upadku i innych urazów.

Warto też uczestniczyć w zajęciach ruchowych przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Są one organizowane przez szkoły rodzenia oraz kluby fitness. Szczególną wagę przywiązuje się na nich do uelastycznienia wiązadeł, wzmocnienia mięśni pleców, brzucha, krocza i pośladków. One bowiem zapewniają dobre samopoczucie w czasie ciąży i usprawniają poród. Ćwiczy się również różne sposoby oddychania przydatne w trakcie akcji porodowej oraz pokazuje się ćwiczenia, które warto wykonywać w poszczególnych fazach połogu.

Jeszcze przed ciążą warto zadbać o prawidłową wagę ciała. Niedowaga negatywnie wpływa na płodność kobiety. Jest przyczyną niedoborów witamin i minerałów oraz zaburzeń równowagi hormonalnej. W skrajnych wypadkach jej konsekwencją jest zahamowanie owulacji.

Z kolei kobiety otyłe są narażone na więcej komplikacji w czasie ciąży. Znaczna nadwaga zwiększa bowiem ryzyko nadciśnienia, cukrzycy, przedwczesnego porodu i cesarskiego cięcia. W czasie ciąży nie wolno jednak stosować żadnych drastycznych diet, a i możliwości ruchowe są nieco ograniczone. Musisz więc zadbać o to, aby minimum 3 miesiące przed zajściem w ciążę Twoja waga była stabilna i właściwa. Jest to okres, w którym Twój organizm zdoła zgromadzić wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu.