Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży

Zwykle pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki w wyznaczonym terminie. Jednak nieregularne cykle są tak częste, że opóźnienie krwawienia nie jest jednoznaczne z ciążą. Jego przyczyną może też być zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek lub zastrzyków, karmienie piersią, niedożywienie, bardzo intensywne odchudzanie albo bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne, używanie narkotyków lub leków psychiatrycznych albo hormonalnych, dalekie podróże, stres, silne przeżycia emocjonalne. Jeśli jednak podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a miesiączka nie pojawiała się, już w pierwszym po jej terminie możesz wykonać test ciążowy. Domowy test kupisz w aptece lub większej drogerii. Diagnoza testu opiera się na wykryciu w moczu gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Pojawia się on we krwi kobiety i jest wydalany z moczem od momentu zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy. Jego stężenie rośnie. W zależności od czułości testu i ilości hormonu w moczu kobiety ciąża przy pomocy testu może być wykryta między dziesiątym a dwudziestym dniem od zapłodnienia.

Jeżeli czułość testu jest mniejsza niż 500 IU/l, to wykrywa on ciążę od 10 dnia po zapłodnieniu. Jeżeli czułość wynosi od 500 do 800 IU/l, to wynik pozytywny uzyskasz od 14 dnia po zapłodnieniu, a jeśli czułość wynosi od 1000 IU/l, to możesz stwierdzić ciążę dopiero od trzeciego tygodnia po zapłodnieniu. W Polsce są dostępne testy w postaci paska, płytki i flamastra. Test paskowy wymaga pobrania moczu do osobnego naczynia i zanurzenia w nim specjalnego paska z antyciałami hCG. W teście płytkowym pobierasz przy pomocy pipety kilka kropel moczu i umieszczasz je na specjalnej płytce. Test w postaci flamastra umieszczasz na kilka sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu. Na wynik czekasz od 1 do 5 minut. Jego wiarygodność wynosi ok. 99%. Zdarzają się wyniki fałszywie ujemne (nie stwierdzające ciąży mimo jej istnienia), jeśli test wykonuje się za szybko, a stężenie badanego hormonu w moczu jest zbyt niskie. Dużo rzadziej otrzymuje się wyniki fałszywie dodatnie (gdy zarodek ulega samoistnemu poronieniu).

Test ciążowy możesz wykonać też w labolatorium. Badaniu poddaje się ranny mocz, wynik uzyskuje się po kilku godzinach, ciążę można wykryć 7-10 dni po zapłodnieniu. Najczulszy test labolatoryjny wykonuje się jednak, badając krew. Wykrywa on ciążę już 7 dni po zapłodnieniu.Poprzez pomiar dokładnego stężenia hCG pomaga w stwierdzeniu wieku ciąży oraz w wykryciu ciąży pozamacicznej i innych nieprawidłowości wczesnej ciąży.

Do innych, nieco późniejszych objawów ciąży należą: mdłości (2-8 tydzień od zapłodnienia), częstsze oddawanie moczu (ok. 6.-8. tygodnia od zapłodnienia), mrowienie, obrzmienie i nadwrażliwość piersi, wzmożony apetyt, zmiany łaknienia; „zachcianki” lub niechęć do pewnych potraw (pierwszy trymestr).

Badanie lekarskie stwierdza ciążę 4-6 tygodni po zapłodnieniu. Dopiero wtedy w badaniu USG dostrzec można pęcherzyk płodowy lub embrion. Natomiast ok. 10 tygodnia ciąży usłyszeć można bicie serca płodu.