Higiena w ciąży

Odpowiednia higiena w czasie ciąży jest warunkiem niezbędnym nie tylko do zapobiegania wielu infekcjom, ale również do zapewnienia lepszego samopoczucia. Warto wiedzieć, że przez słowo higiena rozumiemy pielęgnację ciała, a także higienę psychiczną (dobry sen i samopoczucie itd.).

Bardzo ważna jest podczas ciąży prawidłowa higiena intymna. Drogą narządów moczowo – płciowych do organizmu kobiety może przedostać się wiele niebezpiecznych drobnoustrojów. Ciąża jest okresem, który sprzyja wystąpieniu infekcji m.in. ze względu na zmianę pH pochwy. Stąd właściwa pielęgnacja jest niezwykle istotna. Pamiętaj więc o codziennej zmianie bielizny (najlepiej jeśli jest ona bawełniana i przewiewna). Jeśli używasz wkładek higienicznych często je zmieniaj. Podmywaj krocze dwa, trzy razy dziennie używając czystej wody (możesz dodać do niej bardzo delikatnego, bezzapachowego płynu do higieny intymnej).Udaj się do lekarza jeśli poczujesz pieczenie, swędzenie w okolicach intymnych. Nie stosuj żadnych środków na własną rękę, zawsze konsultuj się z lekarzem.

Kobieta w ciąży poci się intensywniej. Abyś czuła się świeżo i komfortowo bierz prysznic dwa razy dziennie. Jeśli lubisz kąpiele w wannie pamiętaj żeby się nie przegrzewać (temperatura wody do 37 stopni Celsjusza) i nie siedź w wannie dłużej niż 15 minut. W czasie kąpieli nie używaj zapachowych mydeł i drażniących środków. Aby wzmocnić piersi kieruj mocny strumień wody na biust.

Dbaj także o higienę jamy ustnej, gdyż w czasie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Szczotkuj zęby po każdym posiłku. Jeśli masz problem z krwawiącymi dziąsłami używaj miękkiej szczoteczki, płucz jamę ustną naparem z szałwi lub rumianku. Koniecznie udaj się do dentysty na badanie kontrolne.