Dolegliwości podczas ciąży

W czasie ciąży organizm kobiety podlega przemianom, którym często towarzyszą liczne dolegliwości. Większość z nich nie powinna Ciebie niepokoić, jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości co do ich przyczyny skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Pamiętaj o tym, aby nie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Nawet leki, które można wykupić bez recepty mogą zaszkodzić Twojemu dziecku.

Nudności i wymioty

Cierpi na nie większość przyszłych mam. Zdarzają się w 2 i 3 miesiącu ciąży, najczęściej w godzinach porannych. Czasami mogą występować w ciągu dnia. Przyczyna nie jest do końca poznana. Najprawdopodobniej „poranne nudności” spowodowane są zmianami hormonalnymi (szczególną rolę odgrywa gonadotropina kosmówkowa). Aby zapobiec nudnościom spożywaj lekkostrawne potrawy. Jedz więcej posiłków w ciągu dnia, ale za to w mniejszych porcjach. Potrawy popijaj niewielką ilością płynów (jednak między posiłkami nie zapominaj o piciu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu). Najlepiej jeśli rano zjesz lekkie śniadanie w łóżku (herbatniki, sucharki) i przez kilkanaście minut w nim pozostaniesz. W czasie ciąży możesz stać się bardziej wyczulona na niektóre smaki i zapachy. Jeśli po jakiejś potrawie źle się czujesz, unikaj jej.

Pamiętaj, aby nie stosować żadnych środków przeciwwymiotnych bez konsultacji z lekarzem. Jeśli bardzo częste wymioty uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów, mogą prowadzić do spadku wagi, odwodnienia. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Zgaga

To subiektywne odczucie opisywane jako pieczenie w przełyku. Może być spowodowane rozkurczem mięśni zwieraczy wpustu żołądka (pod wpływem hormonów ciążowych) lub uciskiem powiększającej się macicy na żołądek. Aby uniknąć zgagi jedz częściej, ale mniejsze ilości. Nie spożywaj tłustych oraz pikantnych potraw, które mogą nasilić zgagę. Nie kładź się spać z pełnym żołądkiem, a pod głowę podkładaj sobie dodatkową poduszkę. Musisz starać się unikać wszelkich używek.

Zaparcia

Są bardzo częstą dolegliwością kobiet w ciąży. Stosowanie odpowiedniej diety może im zapobiec. Spożywaj posiłki lekkostrawne oraz zawierające błonnik (chleb pełnoziarnisty, warzywa, owoce, otręby). Musisz zadbać o regularne wypróżnienia. Chodź do toalety nawet gdy nie odczuwasz potrzeby. Unikaj mocnej herbaty, czekolad, gdyż mają one właściwości zapierające. Pij dużo płynów! Jeśli mimo to masz zaparcia, wypróbuj domowych środków (rozmoczone suszone śliwki, siemię lniane, maślanka). Pamiętaj, że nie wolno stosować Ci środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem.

Żylaki i hemoroidy

Żylaki to częsta dolegliwość u kobiet ciężarnych, szczególnie gdy zdarzały się u członków rodziny. Powstają na skutek zmniejszenia elastyczności żył pod wpływem hormonów, a także utrudnionego odpływu krwi z żył miednicy. Tworzeniu się żylaków sprzyja długie stanie w ciągu dnia, mało ruchu. Aby im zapobiec nie chodź w butach na wysokich obcasach, dużo spaceruj, kładź nogi wysoko, jeśli tylko jest taka możliwość. Dodatkowo lekarz może zalecić Ci noszenie specjalnych pończoch uciskających.

Żeby zapobiec powstawaniu hemoroidów, czyli żylaków odbytu, powinnaś zadbać o swoją dietę i regularne wypróżnianie (bez zaparć). W celu złagodzenia przykrych dolegliwości towarzyszącym hemoroidom lekarz może zlecić stosowanie czopków i maści.

Zmiany skórne

Plamy ciążowe na skórze tworzą się w wyniku zwiększonego odkładania melaniny wskutek zmian hormonalnych. Brunatne przebarwienia pojawiają się najczęściej na twarzy (na czole, policzkach, nosie i okolicach ust). W czasie ciąży ciemnieją także zmiany skórne, które miałaś jeszcze przed ciążą (znamiona, piegi, blizny). Wszystkie zmiany barwnikowe na skórze, które powstają podczas ciąży zaczynają znikać już po kilku dniach po porodzie i po kilku tygodniach nie powinno być po nich śladu. Żeby zapobiec ich powstawaniu unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i stosuj preparaty ochronne z wysokim filtrem.

Rozstępy skórne

Rozstępy skórne spowodowane ciążą to zmiany zlokalizowane najczęściej na brzuchu, biodrach, udach i piersiach. Są koloru różowego, czerwonego. Po ciąży stają się jaśniejsze (perłowe, białe), nie znikają całkowicie. Nie da się im zapobiec. Odrobinę może pomóc codzienne natłuszczanie skóry oliwką lub balsamem.

Częste oddawanie moczu

Problem ten pojawia się we wczesnej i późnej ciąży. Jest zjawiskiem normalnym, któremu nie można zapobiec. Ucisk powiększającej się macicy powoduje zwiększone parcie na mocz. Jeśli jednak oddawaniu moczu towarzyszy ból i pieczenie, może to być oznaką infekcji dróg moczowych. Zgłoś się wtedy do lekarza, który zaleci odpowiednią kurację. Najlepszym sposobem na uniknięcie infekcji jest właściwa higiena intymna oraz przyjmowanie dużej ilości płynów i częste oddawanie moczu.

Omdlenia

Mogą zdarzyć się u kobiet z bardzo niskim ciśnieniem tętniczym krwi lub przy utrudnionym odpływie krwi z dolnych części ciała (podczas długiego stania). Dochodzi wówczas do niedostatecznego przepływu krwi przez naczynia mózgowe i w konsekwencji niedotlenienia. Również ucisk na żyłę główną dolną przy ułożeniu na wznak może być przyczyną omdlenia. Dlatego też kobiety w drugiej połowie ciąży powinny kłaść się na lewym boku, gdyż ucisk na żyłę główną jest wtedy znacznie mniejszy.

Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa w okolicy krzyżowej dotyczą wielu przyszłych mam i nasilają się w trzecim trymestrze ciąży. Ich przyczyną są m.in. hormony powodujące rozluźnienie połączeń stawowych, aby dziecko mogło swobodnie rozwijać się urodzić. Także przyrost masy dziecka, zmiana postawy ciężarnej prowadzą do obciążenia kręgosłupa i związanych z tym dolegliwościami bólowymi. Aby zapobiec bólom kręgosłupa powinnaś jeszcze przed ciążą dbać o prawidłową postawę, wzmacniać mięśnie brzucha i pleców poprzez ćwiczenia. W czasie ciąży musisz natomiast unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, długiego siedzenia bez ruchu. Śpij na twardym materacu.

Lekkie, rytmiczne ciągnięcie w plecach może być pierwszym objawem poronienia lub przedwczesnego porodu, szczególnie gdy towarzyszy temu krwawienie. W tej sytuacji natychmiast skontaktuj się z lekarzem!

Bezsenność

Jest częstą dolegliwością występującą już na początku ciąży. Kobieta ma problemy z zasypianiem, często budzi się w nocy, co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia. Najczęstszą przyczyną są czynniki psychiczne (niepokoje, stresy, radość z powodu dziecka itd.). W trzecim trymestrze może przeszkadzać duży brzuch, a także ruchy naszego maleństwa. Zwiększone parcie na mocz powoduje, że w nocy częściej musisz odwiedzać toaletę. Wiele przyszłych mam odczuwa bóle nóg lub skurcze łydek, które zakłócają spokojny sen. Ich przyczyną może być zbyt długie stanie w ciągu dnia, dlatego przed snem przygotuj sobie odprężającą kąpiel i zrób masaż nóg. Jeśli masz problemy z zasypianiem nie powinnaś pić kawy albo mocnej herbaty przed snem. Zamiast tego pij wieczorem ciepłe mleko, herbatę z melisy, nie objadaj się. Również spacer na świeżym powietrzu, wywietrzona sypialnia pomogą Ci zasnąć.

Niedokrwistość (anemia)

Przyczyną niedokrwistości u kobiety ciężarnej może być niedobór żelaza, które niezbędne jest do wytwarzania hemoglobiny. Objawami niedokrwistości są: blada skóra i błony śluzowe, kołatanie serca, łamliwe paznokcie i włosy, zawroty głowy, mniejszy apetyt, ogólne osłabienie. W czasie ciąży organizm matki musi dostarczyć żelazo nie tylko dla siebie, ale również dla rozwijającego się dziecka, stąd wynika zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Najczęściej ciało kobiety daje sobie radę z dostawą żelaza dla matki i dziecka. Czasami jednak ciężarna (po konsultacji z lekarzem) musi przyjmować gotowe preparaty żelaza i regularnie sprawdzać poziom hemoglobiny we krwi.

Bóle brzucha i głowy

Niektóre bóle brzucha są naturalne dla przebiegu ciąży, ich powodem mogą być np. ruchy dziecka („bolesne kopnięcia”). Jednak istnieją także takie bóle, które wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem, gdyż mogą być sygnałem alarmowym o istniejącym zagrożeniu dla dziecka. Bóle w podbrzuszu i uczucie ciągnięcia w okolicy krzyżowej kręgosłupa z towarzyszącym krwawieniem z dróg rodnych mogą być objawem poronienia lub przedwczesnego porodu. Wówczas natychmiast musisz być przetransportowana do szpitala.

Bóle głowy nie muszą być niebezpieczne i oznaczać zagrożenie dla zdrowia. Jeśli jednak występują łącznie z zaburzeniami widzenia, obrzękami stóp, rąk i twarzy musisz udać się do lekarza. Przyczyną tych objawów może być zatrucie ciążowe (gestoza).

Upławy

W czasie ciąży ilość wydzieliny pochwowej zwiększa się. Jest ona najczęściej bezbarwna, żółtawa lub biaława, bezwonna lub o łagodnym zapachu. Gdy zmieni się jej konsystencja, barwa, wydzielina będzie mieć nieprzyjemny zapach może to oznaczać istnienie infekcji. Może się również do tego dołączyć pieczenie, swędzenie, stan podgorączkowy lub nawet gorączka. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Właściwa higiena intymna zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji pochwy.