Cykl owulacyjny – dni płodne

Cały cykl owulacyjny trwa przeciętnie 28 dni. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. W trakcie każdego cyklu jest tylko kilka dni płodnych, w trakcie których możesz zajść w ciążę. Są to 3 dni przed owulacją i najwyżej 2 – po jajeczkowaniu. Komórka jajowa może zostać zapłodniona najwyżej 24 godziny po jej uwolnieniu, a plemniki w środowisku im sprzyjającym utrzymują zdolność do zapłodnienia od 48 do 72 godzin. Jeżeli chcesz zajść w ciążę, musisz zadbać o to, aby w trakcie owulacji w pobliżu uwolnionego jajeczka znajdowały się plemniki. Oznacza to konieczność podjęcia współżycia ok. 2-3 dni przed planowaną owulacją i jego kontynuacji przez kolejne 4 dni. Odbywanie stosunków płciowych częściej niż codziennie lub nawet co drugi dzień nie ma większego sensu. Może nawet odnieść odwrotny skutek, bo częste wytryski zmniejszają ilość plemników w nasieniu.

Precyzyjne ustalenie czasu owulacji, a w konsekwencji również dni płodnych bywa trudne. Generalnie zakłada się, że owulacja występuje 14 dni przed końcem cyklu. Jeżeli cykle są regularne, nietrudno wyliczyć okres płodny, biorąc pod uwagę przewidywany czas rozpoczęcia kolejnego krwawienia. Jeśli jednak cykle są bardzo nieregularne, ewentualny czas płodny rozciąga się na ¾ cyklu (bo nigdy nie wiadomo, kiedy w danym cyklu dojdzie do owulacji, można to stwierdzić, dopiero po zakończeniu danego cyklu).Zaleca się wówczas współżycie co 2-3 dni. Pewną pomocą w ustaleniu okresu płodnego może być następująca tabela:

Długość cyklu w dniach Owulacja zazwyczaj występuje w dniu
26 10-14 dzień cyklu
27 11-15 dzień cyklu
28 12-16 dzień cyklu
29 13-17 dzień cyklu
30 14-18 dzień cyklu
31 15-19 dzień cyklu
32 16-20 dzień cyklu
33 17-21 dzień cyklu
34 18-22 dzień cyklu
35 19-23 dzień cyklu
36 20-24 dzień cyklu
37 21-25dzień cyklu
38 22-26 dzień cyklu
39 23-27dzień cyklu

Dodatkową pomoc możesz uzyskać z obserwacji własnego organizmu, który sygnalizuje czas owulacji. Jednym z takich sygnałów jest ból owulacyjny. Występuje on u ok. 30-40% kobiet. Objawia się kłuciem i pobolewaniem w dole brzucha oraz (czasami) wrażliwością piersi na dotyk. Może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin, może też towarzyszyć mu lekkie plamienie. Jeśli nie odczuwasz tego typu dolegliwości, nie oznacza to jednak, że owulacja u Ciebie nie występuje.

Innym sposobem jej stwierdzenia jest obserwacja śluzu szyjkowego. Jego ilość wzrasta pod wpływem estrogenów stymulujących owulację. W trakcie cyklu zmienia się też jego jakość. Na początku cyklu jest on biały, nieprzezroczysty i nierozciągliwy. Potem pojawia się go coraz więcej, robi się coraz bardziej przezroczysty, rozciąga się na ok. 2-3 cm. W okresie okołoowulacyjnym śluz przypomina białko jaja kurzego: jest przezroczysty, rozciąga się między palcami w długa nitkę, daje wrażenie wilgotności w pochwie. U większości kobiet rośnie libido. W dniu po owulacji śluz znika, co oznacza koniec okresu płodnego.

Obserwacja śluzu jest bardzo łatwym i wiarygodnym sposobem stwierdzenia owulacji. Śluz do obserwacji powinien pochodzić z bliskiego sąsiedztwa szyjki macicy, ale w warunkach domowych często wystarcza obserwacja śluzu wydostającego się już z pochwy i pojawiającego się np. na papierze toaletowym.
U niewielkiego odsetka kobiet na 2-3 dni przed owulacją cera staje się gładsza, a włosy bardziej podatne na układanie. Jest to rezultatem wzrostu poziomu estrogenów i może dodatkowo upewnić kobietę o zbliżających się dniach płodnych.